BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Kina zahteva da SAD obuzdaju „Spejsiks“ nakon incidenta sa satelitima

RT: Kina zahteva da SAD obuzdaju „Spejsiks“ nakon incidenta sa satelitima
29.12.2021. god.
Peking apeluje na Vašington da preduzme „hitne mere” kako bi sprečio potencijalne sudare kineske kosmičke stanice i satelita „Spejsiksa“

Kineska vlada zahteva od američkih zvaničnika da deluju kako bi sprečili nezgode u orbiti nakon što su se sateliti "Starlink" Ilona Maska umalo zakucali u novu kinesku kosmičku stanicu. Peking je optužio Vašington za nepromišljenost i licemerje.


Upitan o mogućim sudarima sa kineskom kosmičkom stanicom (KKS), portparol ministarstva spoljnih poslova Žao Liđijan potvrdio je da je njegova zemlja uložila zvaničnu žalbu Ujedinjenim nacijama. On je pozvao SAD da preduzmu hitnu akciju kako bi sprečile nesreće u budućnosti.

SAD tvrde da su snažan zagovornik koncepta „odgovornog ponašanja u kosmosu“, ali su zanemarile svoje ugovorne obaveze i predstavljaju ozbiljnu pretnju po bezbednost [kineskih] kosmonauta. Ovo je tipičan dvostruki aršin“, rekao je Žao na konferenciji za novinare, misleći na Sporazum o kosmosu iz 1967. godine, koji čini okosnicu međunarodnog prava u kosmosu.

On je naveo da Vašington treba da preduzme „hitne mere kako bi sprečio ponavljanje ovakvih incidenata“ i da „postupi odgovorno da zaštiti kosmonaute u orbiti i bezbedan i stabilan rad kosmičkih objekata“.

Žao je insistirao da je Vašington direktno odgovoran za ponašanje "Spejsiksa", ističući da državni akteri „snose međunarodnu odgovornost za nacionalne aktivnosti u kosmosu koje sprovode njihove privatne kompanije“.

Peking je prvi put dao svoju žalbu UN-u ranije ove nedelje, navodeći da su dva od približno 1.700 satelita "Starlinka" Maskove kosmičke firme umalo udarila u KKS ove godine u dva navrata, primoravajući posadu stanice da izvede „manevar izbegavanja”. Kineska delegacija u UN-u je saopštila da sateliti „mogu predstavljati opasnost po život ili zdravlje kosmonauta“ ako se ne drže pod kontrolom.

Dok "Spejsiks" tvrdi da su uređaji opremljeni tehnologijom za automatizovano izbegavanje sudara i da druge kosmičke letelice ne moraju da se pomeraju sa svog puta, te izjave nisu uspele da ubede kineske vlasti, koje insistiraju na boljim uveravanjima kompanije i njenih partnera u američkoj vladi.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • Modul kineske kosmilke stanice, foto: © Reuters / CNS Photo / China Manned Space Engineering Office handout / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »